Stadion
adres pocztowy: skrytka 2772       40-357 KATOWICE 14
telefon i fax dni robocze od 9 do 16: (+48) 32 203 14 56
Partnerzy

KU PAMIĘCI

08/12/2016 12:06

KU PAMIĘCI...
18 września 2015, podczas uroczystej gali jubileuszowej z okazji 95. lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, ze sceny w Operze Śląskiej w Bytomiu, wobec prawie pół tysiąca gości, prezes PZPN Zbigniew Boniek wygłosił okolicznościową laurkę pod adresem zgromadzonych. Fragment przemówienia cytowaliśmy za miejscową prasą w tomie 49 (strona 198), czyli w roczniku 2015-2016, ale cytat nie był dokładny. Zdobyliśmy ostatnio zapis wideo i dzięki uprzejmości Arkadiusza Grzywaczewskiego możemy zaprezentować dokładnie słowa Prezesa, nieco inne niż wcześniej przekazaliśmy w książce, ale przecież dla nas ważne. Oto one.

https://www.youtube.com/watch?v=TYywU6Cldy4&feature=youtu.be

Robienie piłki stało się dużo cięższe. Potrzebne są do tego finanse i wszyscy mówią, że polska piłka ma się dobrze, bo jest samowystarczalna. Tak nie jest. Ta piłka, 95% piłki, jest piłką amatorską i ta piłka istnieje i funkcjonuje dzięki władzom samorządowym. Dzięki ludziom nieznanym, którzy gdzieś tam łożą, dzięki rodzicom, którzy pomagają w tych początkowych krokach. Dlatego chciałbym bardzo serdecznie wszystkim  podziękować.

Na koniec muszę powiedzieć, że na Śląsku to nie tylko byli piłkarze, nie tylko byli trenerzy, ale byli i działacze i ludzie którzy, można powiedzieć, ten krąg się w ogóle zamyka. Dlatego chciałbym wam podziękować za Wilimowskiego i Cieślika, za Pola, za Lubańskiego, za Jana Ciszewskiego, za Andrzeja Gowarzewskiego, za pana Wyrę, za pana Dziurowicza, za bramkarza Sputa, za Furtoka. Chciałbym też pozdrowić przy okazji moich przyjaciół z chorzowskiego Ruchu, bo wiecie, że jestem Widzewiakiem prywatnie, a Widzew to zawsze trzymał sztamę z kolegami z Ruchu Chorzów. Chciałbym wam bardzo serdeczenie podziękować za to, co do tej pory żeście zrobili, za 95 lat wspaniałej, ciężkiej pracy. Dla tych, którzy pracowali naprawdę wielki szacunek, a dla tych, którzy pracują i będą pracowali, pamiętajcie jedną rzecz - nie będzie nigdy wielkiej polskiej piłki bez piłki śląskiej. Życzę wam przyjemnych obrad, przyjemnej zabawy i najlepszego! Dziękuję.

 

Nasze książki Nasze książki

Patroni medialni Patroni medialni
Copyright 2004-2015 GiA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Encyklopedia piłkarska ukazuje się od 1991 | Od 27 sierpnia 1997 Bożena Lidia Szmel decyzją Prezydium pełni funkcję "oficjalny kronikarz PZPN ds reprezentacji narodowych Polski"