Stadion
adres pocztowy: skrytka 2772       40-357 KATOWICE 14
telefon i fax dni robocze od 9 do 16: (+48) 32 203 14 56
Partnerzy

zapowiedzi

■ to tylko nieliczne z tematów, jakie są opracowywane w redakcji encyklopedii. Wszystko na bazie archiwum, jakie zgromadziłem swego czasu dzięki kilkunastu latach kwerendy w prywatnej bazie. Dzięki nikczemności grupy tak zwanych „kolegów po fachu”, którzy nigdy nie byli ani kolegami, ani fachmanami, przy pomocy bezrozumnych członków jednej z redakcji i usłużnych ich planom partyjnym urzędasom, miałem sporo czasu. Miałem czas, choć nie miałem prawa wykonywania zawodu, więc kilkanaście lat poświęciłem na pracę, która stała się moją autentyczną pasją i jest już nie do powtórzenia. Od dawna nie ma bowiem informatorów, którzy z Boską pomocą wskazywali mi tropy do źródeł i pozwolili mi stworzyć zbiór informacji, a gdy już „można było” – wykorzystać ten skarb dla idei encyklopedii piłkarskiej. Wszyscy mogą mądrzyć się, kartkując prasę sprzed lat, ale tylko ja wiem, kim było tysiące bohaterów, o jakich pisano, a także – co działo się w tle, poza publiczną wiedzą.
■ nie ma ligowego piłkarza, trenera czy sędziego, który choćby w jednym momencie, choćby przez jedną minutę, zaistniał w ligowej rywalizacji o mistrzostwo Polski, albo w jakiejkolwiek reprezentacji, którego biogramu nie byłoby w archiwum, stanowiącym bazę encyklopedii piłkarskiej. To archiwum liczy ponad 20 tysięcy (sic!) sportowych biografii ludzi futbolowej elity. Wiem o nich więcej, niż oni sami o sobie, często więcej niż najbliżsi, bo każdy biogram ma podstawę w dokumentach oraz bazę w postaci kompletnej dokumentacji rozgrywek; ot, choćby każdego meczu ligowego czy spotkania reprezentacji.
■ od piłkarskiej rodzinki oczekiwałem przez lata tylko jednego – szacunku dla tego zbioru i efektów pracy, jaką dla polskiej kultury, polskiego sportu, polskiego futbolu i polskiej historii wykonuje własnym sumptem grupa skupiona wokół wydawnictwa GiA. Będę pisał nie tylko o tych, którym dziękuję za pomoc i życzliwość, ale i o tych, którym dziękuję za zawiść, zazdrość i bezinteresowną nieprzychylność, bo to tylko napędza nasze pasje i ambicje. Będę pisał, aby nie zapomnieć…

 album 100 lat PZPN

Jubileuszowa, świąteczna monografia Polskiego Związku Piłki Nożnej na stulecie! Przygotowywana jako trzeci tom albumowy w serii jubileuszowej „karety” (w 2017 Biało-czerwoni, w 2018 Puchar Polski, a w 2020 planowany jest album Mistrzostwa Polski). Kto zna nasze publikacje, nie potrzebuje dalszej rekomendacji – kto nie zna, jeśli zachował się taki fan futbolu nad Wisłą – winien obowiązkowo mieć ten tom. Planowany termin publikacji – jesienią 2019. Dla wszystkich, którzy zakupią album w przedsprzedaży do końca czerwca 2019 – miejsce na honorowej liście sympatyków na stronach albumu (imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania). Cena: 99 PLN (dla członków Klubu Kibica Reprezentacji 92 PLN).

ISBN 978-83-88232-56-5

• MISTRZOSTWA POLSKI. STULECIE część 6

przepraszamy za opóźnienia, premiera jesienią 2019

Szósty tom serii MISTRZOSTWA POLSKI. STULECIE, trzeci nieparzysty i trzeci z białą okładką, z charakterystycznymi portretami 16 postaci tej epoki, zawiera ponad tysiąc not biograficznych piłkarzy i trenerów grających o najwyższe laury na polskich boiskach . Polecamy!

ISBN  978-83-88232-66-4

Puchar Polski

■ Wielu pyta o Puchar Polski. Tak, mamy w planie, bo już informowaliśmy o katorżniczej robocie prawie dwustu pasjonatów w całym kraju, którzy wielomiesięczną harówką pozwolili zgromadzić kompletny materiał, jakiego nikt do tej pory nawet się nie mógł domyślać. Ujawniliśmy wręcz kuriozalne omyłki i błędy w prasowych zapisach, wykryliśmy mecze, jakich nie było (sic!), ale i takie, o jakich prasa nigdy nie napisała. Nie wspominając nawet o biograficznym opracowaniu wszystkich uczestników zwycięskich drużyn, od pierwszego występu każdej edycji, po przegranych w decydującym pojedynku, ale przecież finalistach! Już wiadomo, że w 2018 – w roku stulecia odzyskania Niepodległej Rzeczypospolitej – winna ukazać się oczekiwana od lat pozycja, a może i dwie (?). Uwzględnimy wszystkie edycje PP od 1926 do 2018 włącznie, także cztery edycje z lat 1936-1939!

ISBN 978-83-88232-49-7

kk 12 opóźniony ale prawie gotowy, bo...

■ Jako tom 12 w kolekcji klubów – zapowiadany od dawna, praktycznie gotowy przed finałowymi pracami, oczekiwany przez Czytelników z najwyższym zniecierpliwieniem, ale przez ludzi, którzy w Łodzi winni nam nieba przychylić w robocie, jakiej sami nie potrafili przez dziesięciolecia wykonać  – pozostających z podziwu godną obojętnością. Zrobiliśmy trzy „łódzkie” tomy. O Widzewie i przedwojennych klubach, monografię Łódzkiego OZPN, oraz album o wszystkich sekcjach ŁKS na stulecie, a więc czujemy się fachowcami od łódzkich historii. Ci co zawiadują miastem twierdzą inaczej…

ŁÓDZKI KS po stuleciu

 ISBN 978-83-88232-27-5

 

Ernest Wilimowski

■ W czerwcu 2016 przypada setna rocznica urodzin Ernesta Wilimowskiego, genialnego futbolisty, którego świat widzi niezmiennie wśród wyjątkowych postaci, a nad Wisłą z woli marnych gryzipiórków i nikczemnych, a przy tym bezwstydnych i bezmyślnych paszkwilantów, przypominany jest niemal wyłącznie jako smętny pijaczyna. Tyle to ma wspólnego z prawdą, co kot napłakał… Byłem pierwszym, chyba jedynym polskim reporterem, który przez lata zbierał materiały do skrywanej przez samego futbolistę prawdziwej historii jego życia, wielokrotnie spędzając z nim godziny na próbach rozwikłania pasjonujących zagadek. Bardzo chciałbym skończyć pracę… Wiem, że piszą inni, powstają nawet powieści (sic!), ale oparte są tylko na tym, co można wyłowić z gazet i komentarzy bajkopisarzy, bo prawda o jego życiu nie ma nic wspólnego z oficjalnymi zapisami.

ISBN 978-83-88232-52-7

kk 14 na 150.lecie naszego miasta

■ Jako tom 14 w kolekcji klubów pragnęliśmy opublikować tytuł KATOWICE w ekstraklasie na jubileusz 150. lecia naszego miasta, gdzie powstała i niezmiennie działa redakcja encyklopedii piłkarskiej. W 2015 przy okazji jubileuszu miasta, nie było jednak możliwe świętowanie. Zawiedli futboliści z Bukowej, a my … z nimi! Wrócimy jednak do tematu. Zapowiada się prawdziwa bomba, opis dziejów trzech klubów w ekstraklasie – 1.FC, Dąb oraz „GieKSa” – ale też zapomniana, ale tak oczekiwana przez sympatyków piłki historia klubu ISKRA w Siemianowicach Śląskich, uczestniczki rozgrywek finałowych o mistrzostwo Polski w 1925 w roli mistrza Górnego Śląska. Cierpliwości!

ISBN 978-83-88232-47-3

Copyright 2004-2015 GiA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Encyklopedia piłkarska ukazuje się od 1991 | Od 27 sierpnia 1997 Bożena Lidia Szmel decyzją Prezydium pełni funkcję "oficjalny kronikarz PZPN ds reprezentacji narodowych Polski"