Stadion
adres pocztowy: skrytka 2772       40-357 KATOWICE 14
telefon i fax dni robocze od 9 do 16: (+48) 32 203 14 56
Partnerzy

ranking

FIFA w końcu 1990 opublikowała po raz pierwszy ranking za miniony rok wszystkich krajów – członków międzynarodowej federacji piłkarskiej, o czym wiedzą w Zurychu. Nie wypada nam przypominać, że stało się to w związku z powstaniem wydawnictwa GiA oraz redakcji encyklopedii piłkarskiej. Powtórzono publikację rankingu w latach 1991 i 1992, zaś od lata 1993 ranking opracowywany jest i publikowany co miesiąc, do dnia dzisiejszego. Budzi on dyskusje, ze względu na kryteria, które nie dla wszystkich sympatyków piłki są nie tyle zrozumiałe, co jasne, przejrzyste i sprawiedliwe – bo niby jak porównywać pozycję Nowej Zelandii z Brazylią, albo Paragwaju z Kuwejtem, a wszystko to w towarzystwie 209 członków FIFA (stan na wrzesień 2016).

Bez kłopotu można sięgnąć na stronę FIFA (//www.fifa.com/fifa-world-ranking) i zapoznać się z sytuacją od 1990. Ale my postanowiliśmy pójść o krok dalej.

Wykorzystując zasady przyjęte i obowiązujące dziś dla rankingu FIFA, prześledziliśmy hipotetyczne symulacje w okresie od pierwszego meczu międzypaństwowego Szkocji z Anglią w 1872 roku! Można więc poznać pozycje, jakie przypadały w rankingu FIFA w latach, gdy jeszcze o nim nie myślano, a nawet wcześniej – gdy nie było jeszcze FIFA!

Korzystaliśmy z listy spotkań międzypaństwowych wszystkich federacji, które są publicznie prezentowane, wspomagając się pracami różnych stowarzyszeń statystycznych, a więc to nie nasze opracowania tworzą bazę. Winni o tym wiedzieć Czytelnicy, bo dla porządku publikujemy wykaz spotkań (od samego początku, czyli wspomnianego wyżej 1872 roku, do końca 1991), jakie są w bilansie wszystkich federacji. Za ewentualne usterki przepraszamy, ale nie bierzemy odpowiedzialności za „historyczny fundament” naszej zabawy. Z jednym wyjątkiem – listy meczów Polski, czyli pracy GiA!

Po raz pierwszy w świecie nasza redakcja publikuje ranking tego typu, prezentując pozycje wszystkich klasyfikowanych krajów na pierwszy dzień roku podsumowując ich wyniki z poprzedniego (i tak bilans meczów Polski z 1974 daje jej pierwsze miejsce w rankingu z 1 stycznia 1975). Ważne jest wiedzieć, że uwzględnia on tylko mecze rozgrywane w danym roku, bez analizy osiągnięć wcześniejszych czterech lat, co dziś czyni FIFA. Każdy kraj prezentowany jest prostą grafiką, ale istnieje też możliwość, aby porównać pozycje dwóch krajów w jednej prezentacji. Pomysł zrodzony w redakcji encyklopedii piłkarskiej zrealizował Jarosław Gracka.

Życzymy przyjemnej zabawy i oczekujemy promocji naszego pomysłu w gronie sympatyków futbolu. Wdzięczni będziemy też za uwagi kierowane e-mailem na adres wydawnictwo@gia.pl (ze słowem 'ranking' w tytule).


wybierz kraj

wybierz kraj

Copyright 2004-2015 GiA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Encyklopedia piłkarska ukazuje się od 1991 | Od 27 sierpnia 1997 Bożena Lidia Szmel decyzją Prezydium pełni funkcję "oficjalny kronikarz PZPN ds reprezentacji narodowych Polski"